Čo vlastne ponúkajú 29-palcové kolesá oproti klasickým 26-palcovým kolesám:
- trakcia a hladkosť jazdy a prejazdov nerovnosťami sú citeľne vyššie
- vyššia hmotnosť je kompenzovaná vyšším komfortom jazdy
- menší uhol nájazdu na prekážky = väčšie kolesá lepšie prekonávajú prekážky
- lepšia zotrvačnosť - väčšie kolesa idú rýchlejšie
- jazdec sa pri 29-palcových kolesách toľko nenašľape ako pri 26-palcových kolesách
- väčší priemer pneumatiky má väčším objemom vzduchu lepšie tlmenie a vyšší komfort
Hmotnosť kolies
29" koleso (koleso, plášť, duša) je o 12% ťažšie ako 26" koleso. Tento váhový rozdiel sa prejaví horším výkonom v stúpaní a zrýchľovaní. Tento nedostatok sa ale pri rozbehnutom kolese ukáže tak trocha ako výhoda. Keď to zhrnieme ľahšie kolesá lepšie akcelerujú a prispievajú k nižšej hmotnosti bicykla čo je veľmi dôležité u pretekárskych bicykloch. Z hľadiska rekreačného jazdca mu 29" kolesá prinášajú väčší jazdný komfort.
Trakcia
Čím väčší je priemer kolesa, tým väčšia je aj styčná plocha medzi pneumatikou a povrchom, čo sa prejavuje lepšou trakciou a súčasne sa zlepšuje akcelerácia, brzdenie i zatáčanie.
Komu je vlastne bicykel na 29" kolesách určený?
V každom prípade cyklistom s výškou postavy nad 165cm. Toto je len odporúčanie, nakoľko sa už dnes vyrábajú rámy s veľkosťou S prípadne aj XS, záleží od výrobcu. Samozrejme u jazdcov nižšej postavy je to na zvážení. Určite sa neodporúča cyklistom s postavou nižšou ako 160 cm.
Rozhodne si príde každý biker na svoje. Bicykle s 29-palcovými kolesami sú v teréne hravé a väčšia veľkosť kolies pri jazde terénom ponúka vyšší komfort prejazdnosti ako 26-palcové kolesá.
zdroj: www.merida.sk