Pokúsime sa v stručnosti povedať čo všetko vplýva na dojazd elektrobicykla.
Na úvod je dobré povedať, že dojazd uvádzaný výrobcom je laboratórny údaj a teda v realite ťažko dosiahnuteľný. Prečo? Trať by musela byť na rovine za bezvetria s ideálne natlakovanými pneumatikami s hladkým dezénom, podporný režim Eco a hmotnosť jazdca cca 70kg.
V reálnom živote sa s takými podmienkami nestretneme, preto je dobré brať papierové údaj o dojazde s rezervou. V skratke zhrnieme teda čo vplýva na dojazd elektrobicykla.
- V prvom rade je to váha samotného jazdca. Pokiaľ vážim 85-100 kg, tak si môžeme odrátať z dojazdu pár %. Zámerne neuvádzame koľko, lebo by to bol len hrubý odhad.
- Ďalší faktor je profil trate po ktorej sa jazdí. V našom prostredí na Slovensku máme širokú paletu profilov a predo berme do úvahy, že sa jazdí kombinácia profilov trate (-% z dojazdu).
- Povrch trate rovnako prispeje k dojazdu. V mäkkom teréne si motor bude pýtať viac energie a naopak na tvrdom podklade menej (-% z dojazdu).
- Radenie a využívanie prevodov v plnom rozsahu, teda v kopcoch ľahké prevody a na rovinách opačné garde. V praxi to vyzerá tak, že sa používajú len spodné dva pastorky a ostatné v minimálnej miere (-% z dojazdu) o čom sme sa v servise už neraz presvedčili, keď sa menia len spodné pastorky pre ich opotrebovanie.
- Ďalším faktorom je zmena rýchlosti. Časté spomaľovanie a zrýchľovanie v členitom teréne si vypýta viac energie než by sme si mysleli (-% z dojazdu). Tu by sme zahrnuli aj kadenciu, ktorá ovplyvňuje krútiaci moment motora a jeho výkon. Ideálne by bola konštantná rýchlosť bez zmeny.
- Pneumatiky a tlak v pneumatikách. Pokiaľ jazdíme po pevnom podklade, tak je vhodnejšie si pneumatiky dofúkať na tvrdo a naopak v mäkkom teréne je dobré si pneumatiky podhustiť pre lepšiu trakciu (-% z dojazdu).
- Rozhodujúcu úlohu pri dojazde hraje úroveň podpory. Pri minimálne podpore (Eko režim) sa dojazd predĺži o desiatky kilometrov ale naopak pri maximálne podpore sa dojazd dokáže skrátiť aj na pár desiatok kilometrov cca 30-40 km obzvlášť pokiaľ sa jazdí v kopcoch..
- Kapacita batérie. Dnes sa kapacita batérie prémiových pohonov pohybuje až okolo hodnoty 750 Wh. Bežný štandard je 630 Wh, čo vystačuje na niekoľkohodinový výlet. A tu hraje nemalú úlohu aj okolitá teplota, ktorá ovplyvňuje spotrebu kapacity. Hovoríme hlavne o chladnom počasí, ktoré vie ukrojiť aj 10% a viac z dojazdu.
Tých faktorov je veľmi veľa a preto sme dostali k dispozícii simulátor jazdy pre pohon BOSCH, ktorý nám priblíži ako to vyzerá pri jednotlivých kombináciách trate, váhy jazdca, vetra, kadencie pedálovania a ďalších elementov vplývajúcich na dojazd elektrobicykla. Berme to znova tak, že sa jedná o simuláciu ale rozhodne sa výrazne priblížime k tomu s čím sa stretneme v reálnom živote. Veľmi dobrá pomôcka, ktorú by sme uvítali aj od iných výrobcov pohonov, aby si vedel človek spraviť obraz o tom, čo môže od elektrobicykla očakávať. Tak poďme si to vyskúšať.
Na tomto odkaze si môžete nasimulovať rôzne kombinácie faktorov a možností ovplyvňujúcich dojazd a vidieť približne ako to v realite s dojazdom vyzerá.
eBike Range Assistent - simulátor
Najnovšie smart systémy umožňujú nastavovať asistenciu pohonu podľa trate. Pokiaľ jazdíme v meste môžeme úroveň podpory znížiť a naopak ak jazdíme v horách vieme si podporu zvýšiť práve tam, ked to potrebujeme viac. Aj takto si vieme ovplyvniť spotrebu batérie a dojazd.
Napriek všetkým uvedeným faktom je jazda na elektrobicykli nezabudnuteľným zážitkom. Kto to ešte nevyskúšal, tak prichádza o detskú radosť z bicyklovania, ktorá je nezabudnuteľná a veľmi rýchlo už po prvých metroch vyčarí úsmev na tvári..
Bosch eBike Systems