Niekoľko tipov, ako sa dá cestovať s bicyklom
Bicyklovanie je veľmi obľúbenou voľnočasovou aktivitou mnohých ľudí. Bicykel je pomerne veľký a nie vždy chceme začať našu trasu z domu. Práve pri preprave bicykla z bodu A do bodu B môžu nastať problémy.
Príliš veľká vzdialenosť alebo chýbajúca bezpečná infraštruktúra nás niekedy prinútia urobiť z bicykla predmet, ktorý je potrebné prepraviť z jedného miesta na druhé. Vtedy bude možno potrebné sa správať k bicyklu podobne, ako keby máme so sebou kufor.
V neprospech bicyklov prikladajú ich rozmery a neskladnosť. Záleží taktiež na tom, akú formu dopravy si pri prevoze bicykla zvolíme.
Vlastná preprava na bicykli
Aj keď bolo spomenuté, že sa budeme zaoberať vhodnou prepravou bicykla, určite treba zmieniť aj tento spôsob. Najjednoduchším spôsobom, čo nám môže znieť ako nezmysel, je preprava bicykla na bicykli. Keď sa niekam vyberieme, použijeme na prepravu bicykel a na bicykli sa aj vrátime späť. Nič k tomu viac-menej nepotrebujeme, len kvalitný bicykel a nejakú potrebnú výstroj.
Pri cestovaní na bicykli si dávame pozor a dodržiavame základné pravidlá premávky. Počas letných mesiacov dodržiavame pitný režim, aby sme bez problémov zvládli jazdiť celý čas.
Rovnako ako pri inom cestovaní, aj pri použití bicykla je dôležitá bezpečnosť. Dbáme na to, aby sme použili dostatočné reflexné prvky pre bicykle, čo zabezpečí našu viditeľnosť. Tým môžeme predísť mnohým nehodám.
Preprava autom
Preprava bicyklov na dlhšiu vzdialenosť pomocou auta určite nie je jednoduchou záležitosťou. V tomto prípade sa môžu naskytnúť otázky, či bude lepšie bicykel prepravovať v aute, na aute alebo za autom.
V interiéri auta
Poznáme niekoľko spôsobov a mechanizmov prepravy bicykla, ktoré sa od seba líšia spôsobom inštalácie na auto a samozrejme cenou. Najjednoduchší, no zároveň aj najmenej odporúčaný spôsob, je uskladnenie bicyklov priamo v interiéri nášho auta.
Bez upevnenia
Stačí vymontovať predné koleso a ak vlastníme veľké rodinné auto, okrem bicyklov sa zmestia do auta aj deti a batožina. Stačí sklopiť sedačky a bicykle sa môžu prevážať. Ide o lacnú, ale nie vždy úplne praktickú metódu.
Bicykle by sme mali obaliť plachtami či starým prestieraním tak, aby sa vzájomne nepoškodili a zároveň nezašpinili čalúnenie. To môže byť najmä po jazde znečisteným terénom zdĺhavé a otravné.
Pri menších autách treba priestoru na bicykle podriadiť počet pasažierov a množstvo batožiny.
Nemôžeme zabúdať nato, že bicykle nie sú stavané na cestu v stiesnených priestoroch a hlavne nie sú v batožinovom priestore dostatočne zaistené. Tento spôsob by sa nemal využívať veľa, pretože sú s ním spojené rôzne riziká.
S upevnením
Druhou možnosťou prepravy v interiéri je využitie zaisťovacích zariadení, ktoré sa prichytávajú do vodiacich líšt zadných sedadiel. Aj tu môžeme stratiť veľa priestoru pre cestujúcich a batožinu, ale bicykle sú okrem ochrany pred počasím aj bezpečne upevnené.
Na streche auta
Preprava bicyklov na streche je asi najbežnejším spôsobom, aký sa pri ich prevoze využíva. Keďže treba bicykel zdvihnúť až nad strechu, je potrebná pri montáži väčšia fyzická sila. Je potrebné mať vhodný nosič bicyklov na auto, ktorý bude dôkladne pripevnený.
Najväčšou nevýhodou je posunutie ťažiska celého vozidla, s čím prichádza aj zmena jazdných vlastností auta a najmä vyššia spotreba pohonných hmôt. Pri strešnom nosiči taktiež treba prihliadať na možnosti nášho auta, a to konkrétne na nosnosť strechy.
Napriek tomu, vďaka tomuto spôsobu prepravíme aj v menšom aute všetko potrebné a v interiéri sa nemusíme obmedzovať.
Na ťažnom zariadení alebo na piatych dverách
Sú to riešenia, ktoré začali prevládať až v posledných rokoch, pričom sa pri nich stretávame so zaujímavým kompromisom medzi prepravou bicyklov v interiéri a na streche.
Keďže sa držiak montuje na ťažné zariadenie, alebo priamo na piate dvere, máme k dispozícií celý priestor v interiéri, bez toho aby sa nám zhoršila spotreba a jazdné vlastnosti vášho vozidla.
Každý typ má svoje špecifické výhody aj nevýhody. Po inštalácii takýchto držiakov sa dostaneme do kufra až po zložení bicyklov a držiaka. Zavesené bicykle môžu poškriabať lak auta alebo poškodiť karosériu pri náhlych zmenách smeru. Okrem toho sú finančne náročnejšie ako ostatné možnosti prepravy.
Každý automobil má určité predispozície, vďaka ktorým sa výber bicyklového nosiča výrazne uľahčí. Ak nepodceníme kvalitu a odbornú montáž, s pomocou nosičov a rôznych autoboxov alebo ťažných zariadení, môže byť preprava bicyklov celkom jednoduchou záležitosťou.
Preprava vlakom
Vlakové súpravy majú relatívne dosť miesta, a tak aj možnosti prepravy bicyklov sú v nich podstatne širšie. Miesto na bicykel poskytujú prakticky všetci veľkí železniční dopravcovia, ale rovnako ako pri iných dopravných prostriedkoch, aj v tomto prípade sa líšia systémom a pravidlami prepravy.
Železničná spoločnosť Slovensko
Najväčší osobný železničný dopravca na území Slovenska je jednoznačne Železničná spoločnosť Slovensko. Aj tu je možnosť prevozu bicyklov, ale taktiež za presne definovaných podmienok.
Železničná spoločnosť Slovensko ponúka možnosť prepravy bicyklov v takmer všetkých vlakoch na Slovensku. Vlaky, v ktorých je preprava bicyklov vylúčená, sú označené príslušným piktogramom preškrtnutého bicykla. Preprava bicyklov vo vlakoch sa delí na zjednodušenú prepravu bicyklov a prepravu bicyklov v pojazdnej úschovni batožín.
Zjednodušená preprava
Pri zjednodušenej preprave cestujeme so svojím bicyklom vo vyhradenom priestore prvého alebo posledného vozňa, prípadne v priestore vo vozni, ktorý je označený symbolom bicykla. V takomto prípade za batožinu zodpovedáme sami.
Batožinový priestor
Druhý variant, preprava bicyklov v pojazdnej úschovni batožín, sa uskutočňuje len vo vlakoch označených v cestovnom poriadku piktogramom kufríka. Po naložení bicykla do úschovne zaň preberá zodpovednosť dopravca. Naloženie, preloženie a vyloženie bicykla si však v oboch prípadoch zabezpečujeme sami.
Regiojet
Ďalším dopravcom, s ktorým sa môžeme na území Slovenskej republiky stretnúť, je Regiojet. Pokiaľ poznáte túto spoločnosť, určite viete, že vo vlakoch nie je veľa priestoru na uskladnenie bicykla. Pri kúpe lístka si cestujúci automaticky rezervuje aj miesto, a ak už nie sú voľné miesta, nedá sa kúpiť ani lístok.
Existujú dve kategórie týchto vlakov. Vo vlakoch kategórie RJ nie je preprava bicyklov vôbec možná. Vo vlakoch kategórie R sa prepravujú bicykle len vo vozňoch druhej triedy za určitý poplatok. Miesto pre prevoz bicykla je nutné vopred zarezervovať pri rezervácii lístka. Kapacita pre umiestnenie bicyklov vo vozni je obmedzená.
České dráhy
Aj s Českými dráhami sa môžeme stretnúť na území Slovenska. Niekoľko vlakov pravidelne prechádza cez naše územie, takže aj tu sa nám môže naskytnúť otázka, ako prepravovať bicykle.
Ďalšou možnosťou ich využitia môže byť výlet do Českej republiky. Je to pomerne krátka vzdialenosť a niekomu môže vyhovovať preprava vlakom viac ako v autobusoch či autách. Pri preprave autom musíme riešiť, ako vybrať nosič bicyklov, čo môže byť náročné po finančnej aj časovej stránke. Preto si niekto môže radšej zvoliť vlaky, no aj u tohto dopravcu platia určité podmienky.
České dráhy sú najväčším železničným dopravcom v Českej Republike. Podobne ako na Slovensku, ponúkajú dva spôsoby prepravy bicyklov.
Sprievod cestujúceho
Prvým je preprava ako sprievodu cestujúceho. Je to klasický spôsob, kedy bicykel pripevníme na hák a sadneme si do jeho blízkosti. Piktogram bicykel značí prepravu bicykla vo vlaku ako sprievodu cestujúceho. Môže sa stať, že kapacita na bicykel sa naplní ešte pred nástupom, a tak je lepšie vykonať rezerváciu dopredu.
Nákladný priestor
Druhým spôsobom je potom úschova počas prepravy. V tomto prípade bicykel umiestnime do nákladného priestoru na prepravu bicyklov, kde bude bicykel pod dohľadom sprievodcu. Symbol kufra značí úschovu počas prepravy.
Preprava autobusom
Väčšina cyklistov sa snaží vyhnúť preprave iným dopravnými prostriedkami. Napriek tomu existujú rôzne situácie, kedy sa tomu nedá vyhnúť. Existujú prípady, keď potrebujeme využiť napríklad verejnú dopravu:
- nie sme psychicky ani fyzicky pripravení na cestu späť
Náš tip: Niekedy si človek naloží viac, ako dokáže zniesť. Vyberieme sa na trasu, ktorú nie sme schopní zvládnuť a poháňa nás len nejaká motivácia, ktorou
môže byť aj chudnutie. Viete, čo je lepšie na chudnutie – beh alebo bicykel?
- bicykel je pokazený a potrebuje odvoz domov alebo do servisu
- nachádzame sa ďaleko od miesta jazdy a potrebujeme krátku a rýchlu cestu autobusom
Pri preprave bicyklov v autobusoch rozlišujeme, či sa jedná o mestskú dopravu alebo diaľkovú. Podmienky prepravy bicykla v MHD, prímestských či diaľkových linkách bývajú uvedené v prepravnom poriadku autobusovej dopravy konkrétneho mesta či súkromného prepravcu. Možnosti prepravy, ako aj ceny, sú stanovené individuálne.
Dokážeme však sformulovať jednoduché pravidlá, ktoré platia všeobecne:
- bicykel sa môže prepravovať len so sprievodom cestujúceho
- preprava cestujúcich, detských kočíkov a invalidných vozíkov má pred prepravou bicyklov absolútnu prednosť
- presun bicykla vo vozidle od na to určených dverí po na to určené miesto prepravy a späť sa musí udiať len tlačením bicykla.
Na záver
Bicykel sa môže zdať ako nepraktický predmet na prepravu. Niekedy sa tomu ale nevyhneme. Pokiaľ sa dá, najjednoduchšie je cestovať na bicykli. Keď bicykel potrebujeme niekam presunúť, k dispozícii je mnoho možností.
Možno využiť autá, vlaky, ale aj mestskú hromadnú dopravu. Každý spôsob má niečo do seba. Záleží taktiež od situácie, v akej sa nachádzame. Určite by sme ale mali priorizovať nám najviac pohodlný spôsob.
Michal Horváth